Haber

Paskalya Bayramı Mardin’deki kilisede düzenlenen törenle kutlandı.

Mardin’de yaşayan Süryaniler Paskalya’yı Kırklar Kilisesi’nde düzenlenen törenle kutladılar.

Paskalya bayramı için tarihi Kırklar Kilisesi’ne gelen Süryaniler, çocuklarıyla birlikte kilisenin girişinde mumlar yakıp dualar etti.

Mardin-Diyarbakır Büyükşehir Saliba Özmen ve Kırklar Kilisesi Başpiskoposu Gabriel Akyüz’ün liderliğinde gerçekleşen törende koro Türkçe, Arapça, İbranice ve Süryanice ilahiler söyledi.

İncil’den bazı bölümlerin de okunduğu törende Özmen ve Akyüz konuşmalarını Türkçe, Arapça ve Süryanice yaptı.

Özmen, ülkedeki birlik ve beraberliğin daim olması için dua etti.

Daha sonra ayine katılanlar kilise bahçesinde ziyafet çekti.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Demirtaş ve il protokolü, Süryanilerin bayramını kilise kabul salonunda kutladı.

Saliba Özmen, Vali Demirtaş ve beraberindekilerle yumurta dövdü.

“Ülkemizde bayramlar uyum içinde yaşanıyor”

Vali Demirtaş burada yaptığı konuşmada, Mardin’de farklı dinlere mensup vatandaşların yıllardır bir arada barış ve uyum içinde yaşadığını söyledi.

“Geçmiş yıllarda da aynı şekilde buraya gelir, bayramlar yapardık. Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı’nda Hristiyan kardeşlerimizi aramızda görmekten her zaman mutluluk duyduk. Bayramlar bir arada yaşanırdı. Ülkemizde yıllardır uyum içinde üç dinin bayramları inşallah bir hafta içinde tamamlanır.” Demirtaş, Ramazan Bayramı’nın 21 Nisan Cuma günü kutlanacağını söyledi.

Demirtaş, birlik ve beraberliğin değerine değindi.

Demirtaş, “Önemli olan ülkenin daha da büyümesi, gelişmesi, kalkınması için barış ve birlik içinde çaba göstermemizdir. Ülkenin birliğe ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyoruz. Birlik ve beraberliğimizin sürmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum.” terimleri kullandı.

6 Şubat’ta meydana gelen deprem ve ardından gelen sel felaketi nedeniyle ramazan ayına hüzünlü başladıklarını hatırlatan Demirtaş, 11 ili etkileyen deprem ve sel felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına acil şifalar diledi. yaralıları, bir daha böyle afet ve felaketlerin yaşanmaması temennisinde bulundu.

“Birlik ve beraberlik içinde tüm bayramları kutlarız”

Mardin-Diyarbakır Büyükşehir Saliba Özmen, Hristiyan aleminin en nadide bayramlarından birini kutladıklarını söyledi.

Bu yıl afet nedeniyle bayramı hüzünle kutladıklarını ifade eden Özmen, şunları kaydetti:

“Depremle ülke olarak perişan olduk, çok üzüldük ama hayat devam ediyor. Allah bu acıyı, yarayı bir an önce sarmayı nasip etsin. Çok değerli bir Valimiz ve içimizde kardeşlerimiz var. Mardin’de binlerce yıldır süregelen çok güzel bir gelenek.Bütün dini ve milli bayramlar kutlanıyor.Ailece birlik ve beraberlik içinde kutluyoruz.Bu yıl hem Hristiyan,Müslüman hem de Musevi oruçları aynı zamana denk geldi ve çok keyifli geçti. 3 dinin oruç ve bayramlarının aynı döneme denk gelmesi aslında birbirimize yakın olmamız gerektiğinin bir göstergesidir.Bu anlamda mutluyuz.Bugün bayramı kutluyoruz.Bir hafta sonra bayramı kutlayacağız. Müslüman kardeşlerimizin, bunlar hepimize pahalı.”

Özmen, bayramın başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada barış, huzur ve iyiliğin devamına vesile olmasını diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu